Badanie GBS – czemu służy i na czym polega?

0
3514
Badanie GBS – czemu służy i na czym polega?

Badanie GBS to badanie, które wykonuje się u kobiet w ciąży. Jest to badanie przeprowadzane między 35 a 37 tygodniem ciąży. Robi się wówczas wymaz z pochwy, który pomaga ocenić, czy w drogach rodnych ciężarnej kobiety są paciorkowce. Takie badanie wywołuje wiele kontrowersji i zadawanych jest wiele pytań. Okazuje się, że dużo lęków wynika z tego, że mało wiemy na temat takiego badania. Co zatem jeszcze można na ten temat powiedzieć?

 

Okazuje się, że bakteria paciorkowca jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Bakteria ta występuje w drogach moczowych kobiety i pewnie wiele osób myśli, że paciorkowiec stanowi zagrożenie głównie dla kobiety. Jednak prawda jest taka, że największe zagrożenie stanowi ta bakteria dla dziecka. Tymczasem aż 1 do 3 kobiet na 19 jest nosicielkami paciorkowca. Warto to badanie wykonać, bo jeśli okaże się, że kobieta jest zarażona paciorkowcem i wymaz z pochwy jest dodatni, będzie możliwa odpowiednia opieka w czasie porodu. Jeśli położna nie będzie wiedziała, że ciężarna jest zarażona, nie poda antybiotyku, który w takich przypadkach zaleca lekarz. Konsekwencje mogą być poważne, bo dziecko połknie płyn owodniowy i zarazi się bakterią. Jest to bardzo niebezpieczne dla dziecka, który może zachorować na przykład na zapalenie płuc, ale również dziecko może nabawić się takich groźnych chorób jak posocznica czy też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Badanie GBS – czemu służy i na czym polega?

Przygotowanie do badania

Wiele kobiet zastanawia się nie tylko nad tym, co to jest badanie GBS i na czym ono polega, kiedy się je stosuje ale także jak przygotować się do takiego badania. Okazuje się, że wymazu do zbadania zarażenia paciorkowcem nie można pobrać wtedy, kiedy występują krwawienia. Na tydzień przed badaniem nie można także przyjmować doustnie antybiotyków. Z kolei 5 dni przed badaniem nie można stosować globulek dopochwowych. Ważne jest także to, aby 3 dni przed wizytą u ginekologa zachować wstrzemięźliwość seksualność. Z kolei w dniu badania należy umyć okolice sromu tylko wodą. Nie można w dniu badania do mycia używać mydła. Nie można używać także innych kosmetyków, takich jak na przykład żele. Zabronione jest także stosowanie środków odkażających do higieny intymnej.

 

Przebieg badania GBS

A teraz najważniejsze. Jak właściwie przebiega to badanie – zastanawia się nad tym niejedna kobieta. Należy pobrać próbkę do wykonania posiewu i ginekolog pobiera ją z przedsionka pochwy i odbytu. Używa on do tego specjalnej cienkiej wymazówki. Wymaz z pochwy jest pobierany przez około kilka minut. Zazwyczaj tyle właśnie czasu potrzeba. Z kolei potem musi być wykonana ocena wymazu i tego dokonuje się w laboratorium mikrobiologicznym.

 

Interpretacja wyników badania

Oczywiście badanie wymazu może dać dwojaki rezultat. Albo będzie on pozytywny albo negatywny. Ważne jest natomiast to, że bez względu na to, jaki będzie wynik, należy zaświadczenie o nim zabrać ze sobą na oddział porodowy. W czasie porodu lekarz musi wiedzieć o tym, czy rodząca jest zarażona tą bakterią. Nawet jeśli kobieta nie jest nosicielką bakterii GBS musi ona wynik mieć w teczce wraz z innymi dokumentami. Ciężarna przed rozpoczęciem porodu poprosi bowiem o te dokumenty.

Jeżeli wymaz GBS jest pozytywny to oznacza to, że ciężarna jest zarażona paciorkowcem typu B. Żeby mieć pewność, zaleca się wymaz z odbytu i posiewu z próbki moczu. Jeśli zarówno w odbycie jak i w moczu znajdują się te drobnoustroje, uważa się, że jest to kolonizacja drobnoustrojów masywna. Wówczas położna podaje marce dożylnie antybiotyk w środkowej części porodu. Istotne jest to, że lek nie jest szkodliwy dla dziecka.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here