5 błędów, które popełniasz w trakcie golenia twarzy

0
2274
5 błędów, które popełniasz w trakcie golenia twarzy

Golenie to czynność tak oczywista w codziennej męskiej pielęgnacji, że większość panów zupełnie nie zastanawia się, czy wykonuje ją poprawnie. To wszak czynność przekazywana z ojca na syna. Co może pójść nie tak, podczas golenia? Okazuje się, że całkiem sporo – kontakt ostrza golarki z delikatną skórą twarzy, nie zawsze bowiem pozostaje bez skutków ubocznych. Jakie błędy popełnia przy goleniu większość mężczyzn i jak można ich uniknąć? Czy może w tym pomóc dobry kosmetyk, taki jak żel do golenia L’Oréal? Oto kilka podpowiedzi.

Błąd nr 1: skóra bez przygotowania

Panowie, którzy sądzą, że golenie przy użyciu samej wody to domena prawdziwych twardzieli, nie mogą mylić się bardziej. Zwykła woda nie wystarczy do dostatecznego nawilżenia i uelastycznienia skóry oraz drobnych, twardych włosków zarostu. Co więcej, nie poradzi sobie z usunięciem osadów i zanieczyszczeń zbierających się na twarzy, które nie tylko utrudniają golenie, ale mogą też doprowadzić do stanów zapalnych skóry przy zacięciach i otarciach. Jak zatem należy podejść do tematu?

Zanim przejdziesz do samego golenia, dokładnie umyj twarz i szyję ciepłą wodą z mydłem lub żelem oczyszczającym. W ten sposób pozbędziesz się resztek kosmetyków, łoju skórnego (sebum) oraz kurzu, które zbierają się na twarzy i mogą blokować ruchy golarki. Co jakiś czas warto użyć dodatkowo delikatnego żelu peelingującego, by usunąć martwy naskórek i uniknąć wrastania włosków po goleniu.

Błąd nr 2: zbyt sucha piana. Pomoże żel do golenia L’Oréal

Kolejny poważny błąd, jaki może się pojawić podczas golenia, to stosowanie nieodpowiedniego kosmetyku. Tanie, nieatestowane pianki czy żele, dostępne w większości sklepów, często tworzą pianę, która znika szybko i jest sucha, a w rezultacie, zamiast pomóc, tylko utrudnia golenie. Niektóre z takich kosmetyków zawierają też chemiczne dodatki, sztucznie spulchniające pianę, które podrażniają skórę i wywołują reakcje alergiczne. By ich uniknąć, najlepiej wybierać produkty sprawdzone, hipoalergiczne, takie jak żel do golenia L’Oréal Men Extreme Hydra Sensitive, który tworzy zwartą, zmiękczającą pianę, nie zawiera alkoholu, a dzięki obecności w składzie aloesu o kojących właściwościach, zapobiega podrażnieniom skórnym.

Błąd nr 3: golenie pod włos

Choć nie istnieje jeden wzorzec golenia, warto przestrzegać pewnych zasad, które mogą tę czynność znacznie ułatwić. Prowadzenie ostrza pod włos skutkuje w częstszych zacięciach, a co za tym idzie – doprowadza do podrażnień i stanów zapalnych skóry oraz wrastania włosków. Zanim przystąpisz do dzieła i nałożysz na twarz, wspomniany już, żel do golenia L’Oréal, dokładnie przyjrzyj się, w którym kierunku rośnie Twój zarost i postaraj się golić zgodnie z nim (lub przynajmniej ukośnie).

Błąd nr 4: nadmierny nacisk na skórę

W wielu dziedzinach życia przydaje się sporo siły, ale golenie nie jest jedną z nich. Tutaj zdecydowanie liczy się precyzja. Ci, którzy o tym zapominają, narażają się na niebezpieczne zacięcia i otarcia, wynikające ze zbyt dużego nacisku ostrza na skórę. Maszynka powinna przesuwać się po jej powierzchni pewnie i dokładnie, ale przy tym delikatnie. Jeśli narzędzie jest dobrej jakości, a na dodatek użyty zostanie odpowiedni kosmetyk (taki, jak żel do golenia L’Oréal), maszynka spokojnie poradzi sobie bez mocnego dociskania do skóry.

Błąd nr 5: golenie tego samego miejsca kilka razy

Golić dokładnie, to nie znaczy przeciągać ostrze maszynki kilkakrotnie po tym samym obszarze. Taka praktyka prowadzi do zdzierania naskórka i ułatwia bakteriom dotarcie do komórek skórnych głębszych warstw. Jeśli używasz dobrej maszynki do golenia, to poradzi sobie ona z zarostem już przy pierwszym pociągnięciu. Pamiętaj, by nie golić suchej, pozbawionej nawilżenia skóry – narażasz ją wtedy na podrażnienie i zaczerwienienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here