Weekend w Toruniu – jak ciekawie spędzić czas?

0
2754

Spędź weekend w Toruniu tak, jak chcesz. Wolisz posłuchać regionalnych legend i podań w wyjątkowej atmosferze? Czy odważysz się przejść nietypowy test stwierdzający Twoją uczciwość? A może wybierzesz odwiedziny u wiedźmy, która zna składniki tajemnej receptury na najsmaczniejsze pierniki? Możliwości masz naprawdę dużo. Po prostu rozejrzyj się wokoło i wybierz atrakcje najbliższe Twoim zainteresowaniom.

Większość z nas kojarzy Toruń głównie z tym, który „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”. I chociaż na miejsca upamiętniające Mikołaja Kopernika można natknąć się niemal na każdym kroku, a toruńskie planetarium to jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów obiektów astronomicznych w Europie – Toruń ma do zaoferowania znacznie więcej niż atrakcje dla miłośników kosmosu. Ponadto większość miejsc wartych zobaczenia znajduje się w niewielkiej odległości od hoteli w Toruniu.

Atrakcje Torunia dla młodszych i starszych

Na początek warto powiedzieć jedno – atrakcje dla dzieci mogą zainteresować zarówno maluchów, jak i dorosłych. Nie zniechęcaj się więc i daj się ponieść dobrej zabawie, a z pewnością nie będziesz się nudzić!

Co więc warto odwiedzić?

Po pierwsze: teatr. W Toruniu działa teatr im. Wilama Horzycy – jeden z najbardziej znanych teatrów dramatycznych. Twoją uwagę z pewnością zwróci także teatr Baj Pomorski, a zwłaszcza jego budynek o wyjątkowej elewacji przypominającej szafę. Dziś to już nie tylko teatr lalkarski, lecz także miejsce, w którym szuka się nowych form wyrazu.

Po drugie: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. To pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim centrum nauki. Niesamowite „przeŻYCIE” (jak głosi nazwa jednej z wystaw) zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stanowiska interaktywne, pokazy, maszyny, wykłady – to bardzo przyjemny sposób na poznanie i zrozumienie zjawisk, które otaczają nas na co dzień, a o których istnieniu nie zawsze wiemy.

Zarezerwuj pokój w AccorHotels i zobacz to wszystko (a także znacznie więcej) na własne oczy!

Dom Legend Toruńskich – usłysz historię miasta

Interesującą atrakcją miasta jest Dom Legend Toruńskich – nietypowe połączenie muzeum i teatru. W interaktywnym spektaklu uczestnicy mają szansę przenieść się do czasów średniowiecza, gdzie narodziły się najpiękniejsze toruńskie legendy. Zaangażowani prowadzący organizują wydarzenia dla grup szkolnych i rodzinnych oraz różnego rodzaju imprezy integracyjne i gry miejskie. To atrakcja wymarzona dla pasjonatów historii oraz wszystkich tych, którzy uwielbiają słuchać gawęd i opowieści.

Toruńskie pierniki – największy skarb i symbol miasta

A co z toruńskimi piernikami? Bez spałaszowania choćby kilku wprost nie wypada wyjeżdżać z Torunia! Tradycja wypiekania pierników w Toruniu sięga już XIII wieku. Ten słodki przysmak od zawsze jest uważany za chlubę miasta. Unikalny smak zawdzięcza tajemnej recepturze, którą w dawnych czasach poznał jedynie Toruń i jego największa piernikowa konkurencja – Norymberga. Dziś najbardziej znaną formą toruńskich pierników jest katarzynka. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od imienia kobiety, w której zakochany był czeladnik produkujący te pyszne ciastka.

Warto wiedzieć, że w dawnych czasach pierniki częściej funkcjonowały jako pamiątkowe dzieła sztuki niż jako przysmaki – bogato zdobione mogły być przechowywane w kredensach i skrzyniach przez dziesiątki lat. Podobnie z ciastem na pierniki – mówi się, że im dłużej leżakuje, tym lepiej smakują późniejsze wypieki. Nic dziwnego, że niektórzy mieszkańcy Torunia trzymali ciasto w zanadrzu nawet przez… 15 lat!

Aby lepiej poznać historię pierników, a nawet samemu je upiec, warto udać się do Żywego Muzeum Piernika. Mistrzowie piekarscy oraz wiedźmy (czyli znawczynie zielarstwa) z pewnością zdradzą co nieco na temat składników, sposobu wyrabiania ciasta i dekorowania.

Toruń – historia ukryta w zabytkach

Kojarzysz może odlanego z brązu osiołka, który stoi przy ulicy Żeglarskiej, nieopodal pomnika Mikołaja Kopernika? Jest uroczy, nie da się ukryć. Turyści z Polski i z całego świata ustawiają się w kolejce, by zrobić sobie przy nim zdjęcie. Ciekawe, ilu z nich wie, że osiołek stoi w miejscu, w którym kilka wieków wcześniej znajdował się pręgierz. Tak – pręgierz, przy którym karano mieszczan za mniejsze lub większe przewinienia. Dobrze, że te czasy minęły i teraz bezkarnie można robić sobie zdjęcia z osiołkiem!

Co jeszcze warto wiedzieć o Toruniu? Średniowieczny zespół miejski Torunia – Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki – widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru po Starym Mieście masz szansę zobaczyć wiele ciekawych architektonicznie budowli renesansowych lub barokowych. Bramy, baszty, spichlerze… naprawdę trudno oderwać od nich wzrok.

Zatrzymaj się koniecznie przy toruńskiej Krzywej Wieży. Według jednej z legend można przy niej sprawdzić swoją niewinność. Wystarczy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i… utrzymać tę pozycję przez chwilę.

Wielu próbowało, ale ilu z nich zdało test? Czy Tobie się to uda? Sprawdź sam na miejscu, w Toruniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here