Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

0
1479
Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Eksperci słusznie zauważają, że coraz więcej osób stosuje konwersję norm ISO/DIN/PN. Czym charakteryzują się poszczególne oznaczenia? Jak w praktyce wygląda konwersja norm?

Normy ISO

Normy te są najbardziej uniwersalne. Trzeba podkreślić, że w tym momencie obowiązują w ponad 160 krajach. W tym gronie znajduje się także Polska. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która w tym momencie ma swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Organizacja ta została założona w 1947 roku, w Londynie. Wcześniej, w latach 1926–1942, działa natomiast Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. Jakie są podstawowe zadania tej instytucji? Jest to globalny rozwój normalizacji. Ma to ułatwiać wymianę dóbr i usług na poziomie międzynarodowym. Ujednolicenie przyczynia się również do zapobiegania powstawania wszelkich barier technicznych. Od 1947 roku z tą organizacją współpracuje Polski Komitet Normalizacyjny.

Normy DIN

Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institute für Normung) odpowiada za normy DIN. Stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy Niemiec, czyli w Berlinie. Instytucja zajmuje się opracowywaniem, a także publikowaniem norm. To jednak nie jedyne zadania. Poza tym Niemiecki Instytut Normalizacyjny kontroluje jakość wyrobów, wykonuje badania przemysłowe, a także prace naukowo-badawcze. Pierwsza norma została opublikowana w 1918 roku. Dokładnie 33 lata później Niemiecki Instytut Normalizacyjny wstąpił do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

Normy PN

Na terenie Polski obowiązują zarówno normy ISO, jak i normy DIN. Mamy też normy PN. W głównej mierze odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Trzeba zaznaczyć, że normy tego typu mają zasięg tylko krajowy. Jest zatem praktycznie pewne, że osoby w innych krajach w ogóle o nich nie słyszały… Nic więc dziwnego, że handel pomiędzy podmiotami polskimi i zagranicznymi wymaga też wiedzy na temat innych oznaczeń.

Konwersja norm na przykładzie

Jak wygląda konwersja norm od „kuchni”? Trzeba podkreślić, że podlegają jej rozmaite elementy. Są to na przykład śruby, nakrętki, podkładki itp. Tak naprawdę wystarczy znać tylko jedno oznaczenie, aby poznać pozostałe. Załóżmy, że chcecie sprzedać komuś z zagranicy podkładki okrągłe płaskie. Posiadają one między innymi oznaczenie PN 82006. Wystarczy wpisać ten ciąg liter i cyfr w odpowiednie miejsce w tabeli konwersji. Po chwili na ekranie Waszego komputera pokażą się kolejne oznaczenia. W tym przypadku są to DIN 125 i ISO 7089. Dzięki temu dokładnie określicie swoją ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here