Sarkoidoza – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

0
2480
Sarkoidoza – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Sarkoidoza to choroba, która jest związana z zapaleniem tkanek ciała. Taki stan zapalny tkanek ciała ma wówczas miejsce w wielu narządach. Jednak choroba ma swój początek w płucach. Mogą to być także węzły chłonne. Taka choroba wówczas nazywa się sarkoidozą węzłową. Przyczyny takiej choroby jednak nie są znane. Choroba często pojawia się zupełnie nagle i nagle znika. Czasami jest tak, że rozwój choroby jest stopniowy, ale objawy przez całe życie są nawracające. Jednak w miarę tego, jak postępuje choroba w tkankach, które są zainfekowane pojawiają się ziarniaki. Ziarniaki są to mikroskopijne guzy. Często jest tak, że guzy szybko znikają. Jednak często jest i tak, że guzy niestety nie ustępują. W takim miejscu pojawia się stan zapalny i skutkiem tego są zwłóknienia. Choroba ta pojawiła się oficjalnie 100 lat temu. To właśnie wówczas została opisana przez dwóch dermatologów. Niestety choroba objawia się nieestetycznymi wykwitami. Z tego powodu jest bardzo przykra.

Jakie są objawy sarkoidozy?

Wiele zależy od tego, jaka część ciała jest zainfekowana. Często jest tak, że dana osoba w ogóle nie odczuwa żadnych objawów choroby i zupełnie przypadkiem się o niej dowiaduje. Można się o tej chorobie dowiedzieć na przykład podczas rentgena klatki piersiowej. Objawem bardzo charakterystycznym dla sarkoidozy jest gorączka. Często też choroba ta objawia się w postaci częstego zmęczenia. Objawem jest także powiększenie węzłów chłonnych, a także utrata masy ciała. Suchy kaszel także należy do objawów. Objawem jest też duszność, czy świszczący oddech, a także ból w klatce piersiowej. Występują także objawy skórne, czyli może pojawić się na przykład wysypka, czyli czerwono – purpurowe guzki na łydkach i kostkach. Mogą także wystąpić ciemne plamy na skórze, a także owrzodzenia w okolicy nosa. Objawem tej choroby są też owrzodzenia w okolicy policzków oraz uszu. Występują także zaburzenia widzenia, czy inne kłopoty z oczami, takie jak zaczerwienienie oka. Może także boleć oko, czy pojawić się nadwrażliwość na światło.

Kto może zachorować na sarkoidozę?

Czynnikiem ryzyka tej choroby może być wiek między 20 a 40 rokiem życia. Częściej na sarkoidozę chorują kobiety niż mężczyźni. Ważne są również wskazania genetyczne. Jeśli w rodzinie chorowano na tę chorobę, większe jest prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Jakie są możliwe powikłania?

Powikłaniem po chorobie może być na przykład uszkodzenie płuc. Szczególnie, jeśli sarkoidoza jest nieleczona, mogą powstać nieodwracalne uszkodzenia tkanki, która znajduje się między pęcherzykami płucnymi. Takie uszkodzenia mogą spowodować problemy z oddychaniem. Powikłaniem może być także uszkodzenie oczu. W oczach może powstać zapalenie, co może doprowadzić do utraty wzroku. Sarkoidoza może prowadzić do takich chorób oczu, jak zaćma lub jaskra. Powikłaniem po tej chorobie może być także uszkodzenie serca. Sarkoidoza serca to groźna choroba, której objawem są ziarniaki w mięśniu sercowym. Może to powodować zaburzenia rytmu serca. Częste powikłanie to uszkodzenie nerwów. Mogą pojawić się problemy z ośrodkowym układem nerwowym. Przyczyną takiego zapalenia może być to, jeśli ziarniaki utworzą się w mózgu lub w rdzeniu kręgowym. Z kolei zapalenie nerwu twarzowego może być powodem wystąpienia paraliżu twarzy.

Jak rozpoznać sarkoidozę?

Jeśli w początkowym stadium choroby nie występują żadne objawy, zdiagnozowanie tej choroby jest bardzo trudne. Można taką chorobę pomylić z innymi chorobami. Jeśli są jakieś podejrzenia, należy przeprowadzić badanie płuc i szmerów serca i zweryfikować zmiany na skórze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here