Płyn do soczewek kontaktowych – jak wybrać najlepszy?

0
2725

Stosowanie płynu do soczewek kontaktowych jest obowiązkowe jeśli nosi się szkła do wielokrotnego użytku, czyli: miesięczne, tygodniowe, kwartalne lub roczne. Preparat ma za zadanie usunąć zanieczyszczenia i osady z soczewki a także odpowiednio ją nawilżać, aby osłabiać uczucie suchości oka mogące wywołać podrażnienia.

Rodzaje płynów do soczewek kontaktowych

Odpowiedni płyn to podstawa w pielęgnacji delikatnego materiału hydrożelowego czy silikonowo-hydrożelowego szkieł kontaktowych. O sposobach dbania i przechowywania soczewek można przeczytać na stronie internetowej: mojepierwszesoczewki.pl. Płyny podzielone są przede wszystkim na rodzaj soczewki, do których są przeznaczone i to powinno stanowić pierwsze kryterium przy ich wyborze. Rozróżnia się płyny do soczewek miękkich oraz twardych. Zastosowanie preparatu o innym przeznaczeniu niż ma się szkła kontaktowe, grozi uszkodzeniem soczewki. Preparaty do pielęgnacji soczewek można również podzielić na:

  • płyny jednostopniowe – jednocześnie czyszczą, pielęgnują oraz dezynfekują,
  • płyny dwustopniowe – dzielą się na dwa osobne płyny: do dezynfekcji i pielęgnacji,
  • płyny wielofunkcyjne – niektóre z nich oparte są na systemie oksydacyjnym, ich skład pozwala na jednoczesne czyszczenie, płukanie i dezynfekcję,
  • żelowe preparaty czyszczące – służą do oczyszczania zarówno soczewek miękkich, jak i twardych,
  • preparaty enzymatyczne – skutecznie myją soczewkę ze złogów tłuszczowych, białkowych czy wapniowych a także zapobiegają ich powstawaniu.

Płyn do soczewek – jak dobrać odpowiedni dla siebie?

Płyn do pielęgnacji i czyszczenia soczewek kontaktowych powinny być zgodny z ich rodzajem. W razie wątpliwości zawsze można poprosić o radę okulisty na pierwszej wizycie z doborem szkieł. Osobom, które noszą soczewki twarde poleca się płyny dwustopniowe, czyli osobny preparat do czyszczenia oraz osobny do przechowywania w specjalnym pojemniku. Płyny jednostopniowe z kolei lepiej sprawdzają się do soczewek miękkich, gdyż jednocześnie czyszczą, dezynfekują, nawilżają i można w nich moczyć szkła. Osoby o wrażliwych oczach bądź z zespołem suchego oka mogą zastosować płyny oksydacyjne. W ich składzie nie ma konserwantów ani chemicznych dodatków, dlatego nie spowodują podrażnień ani dyskomfortu. 

Używanie płynów do soczewek – o czym warto pamiętać?

Nie należy mieszać ze sobą płynów do soczewek miękkich z preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji szkieł twardych. Przed użyciem płynu trzeba sprawdzić datę ważności. Stosowanie przeterminowanego środka może powodować poważne podrażnienia bądź uszkodzenie soczewki. Aby zapobiec dostania się zarazków do płynu, nie należy dotykać dłonią zakończenia opakowania, a po każdym użyciu wystarczy od razu dokładnie zamknąć preparat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here