Kannabinoidy – czym są i jakimi właściwościami się charakteryzują?

0
1510

Osoby, które nie mają zbyt wiele wspólnego z tym tematem, zapewne kierują się zasłyszanymi czy błędnie powielanymi informacjami o kannabinoidach. Z mało rzetelnych źródeł można wywnioskować, że dotyczą one wyłącznie psychoaktywnych substancji zawartych w konopiach indyjskich. A jakie są fakty?

Czym są kannabinoidy?

Kannabinoidy są licznie występującymi w konopiach substancjami chemicznymi, które różnią się wykazywanymi właściwościami. W ramach ciekawostki warto dodać, że na prawie 500 substancji znajdujących się w tych roślinach, aż 80 to właśnie kannabinoidy. Substancje te zresztą są obecne także np. w rozmarynie, kakao, truflach i czarnym pieprzu.

Jakie rodzaje kannabinoidów można wyróżnić?

Rodzajów kannabinoidów jest na tyle dużo, że trudno je opisać pokrótce, dlatego w tym artykule skupimy się na tych najbardziej popularnych. Poniżej je przedstawiamy:

  • CBD – to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych kannabinoidów. Jego duży potencjał prozdrowotny wykorzystywany jest w lecznictwie od wielu lat i wciąż trwają badania nad jego właściwościami. Można go znaleźć w medycznej marihuanie oraz olejku konopnym, który ma w Polsce status suplementu diety. Swoją dobrą renomę zawdzięcza właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i uspokajającym. Warto mieć na uwadze, że można produkty te nabyć legalnie, o ile spełniają prawem narzucone kryteria, do których należą m.in.: muszą zawierać mniej niż 0,20% THC i zostać pozyskane z kwalifikowanego materiału siewnego. Aby nie mieć żadnych wątpliwości co do jego statusu, zawsze warto kupować olejek od certyfikowanych dostawców.
  • CBG(Kannabigerol) – jego mocną stroną jest łagodzenie stanów lękowych, nerwicy. Ponadto ma działanie antybakteryjne.
  • CBC – kannabinoidy te wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • CBN (Kannabinol) szczególną pomoc może przynieść osobom zmagającym się z jaskrą i bezsennością.

Kannabinoidy a układ endokannabinoidowy  

W ludzkim mózgu można wyróżnić receptory kannabinoidowe, które wchodząc w reakcje z innymi, mają zdolność wywoływania różnych zdarzeń. Należą do nich na przykład: CB1 (receptory te obecne są m.in. w tkance tłuszczowej) oraz CB2 (występują m.in. w: śledzionie, grasicy, migdałkach).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here