Jakie buty do biegania po trudnym terenie wybrać?

0
969
Jakie buty do biegania po trudnym terenie wybrać

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów uprawianych przez człowieka. Ostatnio jego popularność można zauważyć w polskich parkach i lasach. Ludzi ogarnął szał biegania. Jak zatem zacząć swoją przygodę z tym sportem lub w jaki sposób poprawić dotychczasowe błędy? Jaki sprzęt jest nam potrzebny, by osiągnąć zadowalające rezultaty? Czego potrzebujemy, by efektywnie uprawiać bieganie?

Jakie buty wybrać w zależności od nawierzchni?

Na początku swojej drogi wystarczą dobre chęci, motywacja, samozaparcie i oczywiście buty. Obuwie do biegania ma kluczowe znaczenie i nawet początkujący biegacz nie powinien na nich oszczędzać. Istnieje wiele czynników, które charakteryzują dane buty, ponadto należy je dostosować do warunków pogodowych, w jakich chcemy biegać, a także do nawierzchni. To bardzo istotne, gdyż inny rodzaj obuwia, a w zasadzie jego podeszwy, będzie nam potrzebny w zależności od terenu.

Buty trailowe, które są najczęściej używane przez biegaczy, dzielą się na kilka rodzai. Różni je przede wszystkim podeszwa. Dla sportowców, którzy umiłowali sobie miękkie nawierzchnie, czyli np. leśne ścieżki, sprawdzi się obuwie z miękkimi, gumowymi wypustkami. Są one dość wysokie i niezbyt gęsto rozmieszczone. Zapewniają odpowiednią przyczepność na błotnistych lub trawiastych terenach.

Inna podeszwa sprawdzi się jednak u osób, które postawiły na asfalt lub górskie, skaliste szlaki. Tutaj buty trailowe będą cechować się przede wszystkim wytrzymałością, a wypustki na spodzie będą twardsze i gęściej rozmieszczone, gdyż muszą one zapewnić odpowiednią przyczepność na gładkich i często śliskich powierzchniach. Wspomniana przed chwilą wytrzymałość wiąże się z wszelkimi przeszkodami na twardych nawierzchniach. Górskie skały są przecież wyboiste, pełne mniejszych kamyków, a asfalt może być dziurawy. Obuwie dla takich terenów ma eliminować wszelkie otarcia, obicia stóp, ma zmniejszać ryzyko wystąpienia kontuzji. Nie należy używać butów przeznaczonych dla miękkiej nawierzchni w górach.

Czym jest spadek w obuwiu?

Istotnym parametrem obuwia do biegania jest również drop, czyli różnica wysokości pięty do palców w podeszwie, tzw. spadek. Dla początkujących biegaczy zalecana jest standardowa wartość, którą określa się między 12 a 6 milimetrów. Taki drop wykorzystywany jest nie tylko w butach sportowych, ale i tych codziennego użytku. Jeżeli jednak z czasem stwierdzimy, że chcemy zmniejszyć wysokość pięty w obuwiu, pamiętajmy, że należy robić to stopniowo. Zbyt nagła zmiana może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak ból łydek lub naciągnięcie mięśni.

Buty trailowe mają szerokie zastosowanie w sporcie, ale mogą być również używane do codziennego użytku. Dzięki wielu odmianom, każdy użytkownik, niezależnie czy jest to amator, czy profesjonalny biegacz, wybierze obuwie idealne dla siebie. Przy zakupie warto pytać sprzedającego i prosić go o pomoc, w końcu buty mają nam służyć przez dłuższy czas, więc warto wybrać te najlepsze dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here