Jak uprawiać pomidory w szklarni?

0
2763
Jak uprawiać pomidory w szklarni?

Uprawa własnych pomidorów owocuje pysznymi, ekologicznymi i zdrowymi zbiorami. Korzystanie ze szklarni zapewnia uzyskanie dużych, słodkich i aromatycznych owoców, lecz wymaga również sporo pracy, takiej jak częste przesadzanie, podlewanie (pomidory naprawdę dużo „piją”), nawożenie, podwiązywanie oraz, najbardziej czasochłonne, zapylanie. Do szklarni postaraj się zdobyć odmiany nie mające tendencji do pękania. Zmniejszysz tym samym ryzyko zachorowania roślin czy gnicia owoców.

  1. Podstawą jest odpowiednie podłoże. Do szklarni najlepiej przygotować mieszankę wermikulitu, perlitu oraz tzw. torfu sphagnum w stosunku 1:1:1. Aby zapobiec gniciu, wyrównać pH gleby oraz zapewnić dobry rozwój roślinom, do podłoża dodaj wapna – wystarczy jedna łyżeczka wapna hydratyzowanego na 4 litry mieszanki. Podłoże powinno być równomiernie nawilżone. Dodawaj wody tak długo, aż będziesz w stanie wycisnąć kilka kropel wody z garści ziemi.
  2. Gotową mieszankę przesyp na tacę. Nasiona pomidorów sadź na głębokości 7 mm tak, by na przestrzeni 2,5 cm zmieściło się około 8 nasion. Możesz je trzymać pod przykrywką do czasu wykiełkowania, czyli przez 5-12 dni. Najlepiej zapewnić im na ten czas temperaturę 25-27 stopni. Młode kiełki muszą być trzymaną pod lampą w odległości od niej 10-15 cm przez 18-24 h.

Jak uprawiać pomidory w szklarni?

  1. Po osiągnięciu przez sadzonki wysokości 4 cm, rozsadź je do piętnastocentymetrowych, osobnych pojemników i ponownie zapewnij im światło lamp przez ww. okres czasu. Najlepsza temperatura dla pomidorów w ciągu dnia to 21-24 stopnie, a w nocy 18-20. Kolejne przesadzenie, tym razem do czterolitrowych pojemników, powinno nastąpić, gdy sadzonki dorosną do 30 cm.
  2. Aby zapewnić sobie dobre zbiory, skorzystaj z metod wymuszających kwitnienie. Kwitnienie u pomidorów rozpoczyna się po 60, a nawet 80 dniach od momentu zastosowania tych metod. Po podjęciu tych kroków rozpocznij przesadzanie roślin do jedenastolitrowych pojemników. Przez pierwsze kilka tygodni dbaj o odpowiednie odżywienie pomidorów, używając silnego nawozu. Do uzupełnienia substancji odżywczych wykorzystuj każdą okazję, np. nawadnianie.
  3. W celu skutecznego zapylenia kwiatów, wybierz porę dnia, zapewniającą optymalne, naturalne warunki sprzyjające zapylaniu. Najlepsza wilgotność powietrza oraz temperatura występuje między godziną 11.30 a 12.30, czyli w południe. Jeżeli przełożysz czynność na wcześniejszą lub późniejszą porę, możesz pozbawić się obfitych plonów. Budowa kwiatu pomidora jest nieco inna od „typowych” kwiatów. Żeńskie owocolistki standardowo przechwytują pyłek, lecz męskie pylniki wytwarzają pyłek i wypuszczają go nie na zewnątrz, a do wewnątrz kielicha, co utrudnia do niego dostęp. Aby go wydostać, potrzebne są drgania o wysokiej częstotliwości, zbliżonej do częstotliwości uderzeń skrzydeł pszczoły. Możesz sobie pomóc, używając szczoteczki elektrycznej przy każdej gałązce. Problem rozwiąże się sam, jeśli masz możliwość skorzystania z pomocy owadów – np. gdy blisko Ciebie znajdują się ule lub ogródki kwiatowe, przyciągające w Twoją okolicę owady.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here