Informacje na temat EEG

0
2888
Informacje na temat EEG

Dolegają nam różne choroby przez co zapoznajemy się z przeróżnymi dolegliwościami oraz badaniami, które mają pomóc w ich wyleczeniu. Mimo tego w dalszym ciągu nie każde badanie można określić jako popularne. Czy do tego grona można zaliczyć EEG?

Czym jest EEG?

To pytanie musiało paść bez względu na to czy potraficie rozwinąć skrót. Tak więc EEG rozwijamy jako elektroencefalografię. Elektroencefalografia jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i zarazem bezbolesnym. Badanie to ma na celu sprawdzenie bioelektrycznych czynności mózgu. Warto podkreślić, że działanie oparte jest na skorzystaniu z naturalnego procesu komunikowania się komórek mózgowych (komórki komunikują się dzięki impulsom elektrycznym mającym niewielkie natężenie i niskie napięcie). Po tym wprowadzeniu możemy sobie powiedzieć na czym polega opisywane badanie. Otóż, chodzi o rozmieszczanie specjalnych elektrod – elektrody te mają znajdować się na powierzchni skóry i rejestrować zmiany potencjału elektrycznego.

Przebieg EEG

Na koniec poprzedniego fragmentu była mowa o tym na czym polega EEG i teraz będzie można być rzec kontynuacja. Dokładniej, chodzi o przebieg badania. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że czas trwania powinien wynieść między 20 a 30 minut.

Informacje na temat EEG

Na samym początku dochodzi do umieszczenia na głowie specjalnej siatki zawierającej 24 elektrody (poniekąd sobie o tym powiedzieliśmy). Słowem nie wspomnieliśmy jednak, że możliwe jest korzystanie ze specjalnej pasty oraz żelu (chodzi o lepsze przewodzenie impulsów). Dalszy ciąg badania można podzielić na dwa etapy – zapis spoczynkowy i dodatkowa stymulacja mózgu.

Przygotowanie do badania

Jeżeli mamy zamiar poddać się jakiemuś badaniu to pamiętajmy o tym, że być może są pewne przeciwwskazania związane z badaniem. W przypadku EEG warunków jest całkiem sporo. Oto, o czym należy pamiętać:

12 godzin przed badaniem powstrzymujemy się od spożywania czekolady oraz picia alkoholu i napojów, w których skład wchodzi kofeina. Jeżeli nie wiecie, gdzie jest kofeina to koniecznie poszerzcie swoją wiedzę w tym zakresie. Przykładem może być chociażby kawa

– Nie wolno przyjmować leków, które swoim działaniem wpływają na ośrodkowy układ nerwowy

– W dniu badania konieczne jest umycie włosów. Pod żadnym pozorem nie można decydować się na jakiekolwiek kosmetyki związane ze stylizacją fryzur (np. żel do włosów)

– Z pewnością ten punkt będzie dla części zaskoczeniem. Zanim wejdziemy do gabinetu trzeba spożyć lekki posiłek. Jest to związane z faktem, że spadek poziomu cukru jest niewskazany

Na koniec tekstu jeszcze drobne uwagi, o których bezwzględnie powinno się pamiętać. Jeżeli EEG głowy dotyczy niemowlaków/najmłodszych dzieci, najlepiej, aby badanie zostało wykonane we śnie. Poza tym warto, aby termin badania pokrywał się z tym jak wygląda naturalny rytm dnia. Załóżmy, że dziecko zawsze drzemie koło 16:30 – w takim wypadku 16:30 jest najlepszą godziną na to, aby rozpoczęło się badanie. Podczas badania rodzic może trzymać dziecko – jedyny warunek to brak ruchu rodzica i dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here