holter EKG – kiedy wykonuje się to badanie i jak ono przebiega?

0
2372
holter EKG – kiedy wykonuje się to badanie i jak ono przebiega?

Holter EKG to urządzenie, którego używa się do monitorowania serca. Jest więc ono bardzo potrzebne i każdy szpital takie nowoczesne urządzenie posiada. Jeśli takie badanie zostanie przez lekarza zlecone, holter jest zakładany pacjentowi na jedną lub dwie doby. Dzięki temu założonemu urządzeniu zarejestrowane są rytmy serca. Takie rytmy serca są rejestrowane podczas wykonywania codziennych zajęć. Urządzenie to ma na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń. Wyniki te są potem analizowane. Wiele osób zastanawia się nad nazwą tego urządzenia. Dlaczego to urządzenie nazywa się właśnie holter EKG? Okazuje się, że nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego biofizyka Normana Holtera. Niektórzy nie mówią na to badanie holter EKG, ale nazywają je całodziennym monitorowaniem rytmu serca. To badanie nazywane jest również badaniem holterowskim. Nazwa również może brzmieć całodobowe badanie EKG. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu?

holter EKG – kiedy wykonuje się to badanie i jak ono przebiega?

Jakie są wskazania do badania?

Przede wszystkim zadaniem tego urządzenia jest ustalenie, jaka jest reakcja serca podczas wykonywania przez pacjenta codziennych czynności. Badanie to wykonywane jest także po przebytym zawale serca. Jest ono również wykonywane wówczas, gdy są podejrzenia zaburzeń rytmu serca. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest także przebyty zawał serca, a także zaburzenia rytmu pracy serca. Takie badanie wykonuje się także wówczas, kiedy pacjent zaczął przyjmować nowy lek na serce. Zadaniem badania holterowskiego jest też diagnozowanie trzepotania i migotania przedsionków, a także wielokształtny częstoskurcz przedsionkowy. Wskazaniem są także palpitacje serca, a także napadowy częstoskurcz przedsionkowy. Badanie wykonuje się także, jeśli pacjent doświadcza palpitacji serca. Podstawą do wykonania takiego badania jest też napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Holter EKG jest też potrzebny wówczas, gdy pacjent cierpi na omdlenia, czy też zasłabnięcia. Również utrata przytomności może być przyczyną wykonania takiego badania. Również wskazaniem do całodobowego badania EKG jest bradykardia. Jest to schorzenie polegające na tym, że pacjent cierpi na spowolnioną czynność serca i jego serce uderza poniżej 60 razy na minutę. Przyczyną wykonania całodobowego monitorowania pracy serca jest też arytmia komorowa.

Przygotowanie do badania

Takie badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jednak ważne jest to, aby nie zanurzać holtera EKG w wodzie. Dlatego pacjent powinien wziąć kąpiel przed przystąpieniem do badania, aby później nie korzystać z wanny lub prysznica. Jeśli elektrody się przemieszczą lub oderwą, pacjent powinien umieścić je z powrotem w tym samym miejscu. Istotne jest też to, czy pacjent cierpi na uczulenia. Warto o ewentualnym uczuleniu powiedzieć lekarzowi, gdyż elektrody są przytwierdzane do ciała klejami i taśmą. Mogą one wywołać reakcję alergiczną. Jeśli środki ostrożności zostały zachowane i pacjent nie będzie urządzenia moczył oraz poinformuje lekarza o ewentualnych alergiach, badaniem holterem jest całkowicie bezpieczne. No i również takie badanie badanie jest oczywiście bezbolesne.

 Na czym polega badaniem holterem EKG?

Elektrody, które są elementem holtera EKG są przyczepiane do klatki piersiowej. Przymocowanie to następuje za pomocą cienkich kabelków. W ten sposób następuje połączenie z monitorem. Ważne jest to, aby w czasie badania pacjent zachowywał się tak, jak zachowuje się on na co dzień i wykonywać zwykłe, codzienne czynności. Istotne jest to, aby w czasie poruszania się z holterem unikać koców elektrycznych i innych stref o wysokim napięciu, a także magnesów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here