Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – rzs

0
1929
dieta przy rzs

RZS – Warzywa oraz owoce

Niezbędne są krótko gotowane czy surowe warzywa: sałata, kapusta, ogórki, por, brokuły, marchew, buraki, seler, pietruszka, warzywa strączkowe, kiełki. Jedz borówki, żurawinę, ciemne winogrona, jagody, czarną porzeczkę, czerwone jabłka. Pij napoje owocowe oraz warzywne, herbatki owocowe oraz ziołowe. Warzywa oraz owoce zapewniają mnóstwo witaminy C (jest ona w tworzeniu kolagenu i odpowiada za kondycję stawów oraz ścięgien), a również bioflawonoidów. Substancje te wymiatają z organizmu wolne rodniki, które inicjują oraz podtrzymują stan zapalny. Warzywa oraz owoce to źródło istotnych antyoksydantów, które wspierają system odpornościowy oraz przeciwdziałają niekorzystnemu działaniu wolnych rodników. W jadłospisie winno się zatem znaleźć 500–700 g warzyw i 300–500 g owoców. Dobroczynny nacisk na stawy są także czosnek i cebula. Mają one cenne związki siarkowe, które ograniczają wytwarzanie hormonów podtrzymujących stan zapalny. W kontekście spożycia warzyw pojawia się jeden kłopot – lub warzywa psiankowate rzeczywiście zaostrzają sygnały RZS? Do warzyw takich kwalifikuje się pomidory, paprykę, bakłażana oraz ziemniaki. Pomimo iż mają one podstawę kuracji śródziemnomorskiej, znajduje się, iż potrafią skutkować nasilenie symptomów RZS. Nie chodzi ich natomiast zupełnie eliminować, ponieważ nie ma wystarczających dowodów naukowych na potwierdzenie tej teorii. Dobrym wyjściem że być wyeliminowanie ich na blisko 2 tygodnie oraz sprawdzenie, lub rzeczywiście dochodzi do złagodzenia symptomów RZS. Gdy tak, warzywa te należy zamienić innymi.

RZS – kolagen

Wzbogać jadłospis o artykuły obfitujące w kolagen, który zmniejsza aktywność enzymów prozapalnych oraz umożliwia regenerację zmienionych chorobowo kości oraz stawów. Polub zatem galaretkę owocową oraz rybę w galarecie. Możesz te sięgać po sproszkowaną chrząstkę rekina czy hydrolizaty kolagenu (do uzyskania w aptece).

prawidłowa dieta przy RZS podstawą terapii

Alternatywne sposoby odżywiania a RZS

Poza powyższymi zaleceniami są również doniesienia naukowe o modyfikacjach sposobu odżywiania, które potrafią wywierać pozytywny nacisk w kontekście leczenia RZS. Dotyczy to szczególnie diet: wegetariańskiej, wegańskiej oraz bezglutenowej. Obecnie brakuje natomiast dowodów na efektywność każdej z tychże diet, a powyższa problematyka wymaga poszerzenia dotychczasowych badań. Należy natomiast pamiętać, iż jeżeli wybiera się zrezygnować z glutenu lub wykorzystać dietę wegetariańską, należy zwłaszcza zadbać o zbilansowanie posiłków. Jest to możliwe, jednak może wymagać pomocy osoby starej w robieniu tego rodzaju diet, które doradzą nam, jak skomponować prawidłową dietę.

Co zwiększa sygnały reumatoidalnego zapalenia stawów?

Wśród specjalistów cieszących się dolegliwościami reumatycznymi nie ma jednoznacznej opinii, które artykuły potrafią zaszkodzić danej osobie, a jakie nie. Jak zatem ułożyć swój jadłospis? Najlepiej sprawdzić, co w twoim wypadku niewłaściwie oddziałuje na stawy. Wpierw odstaw na tydzień jeden z podejrzanych artykułów oraz obserwuj, lub choroby się zmniejszają. Gdy tak, jest niemal pewne, iż “wróg” twoich stawów został namierzony. Jednak gdy pomimo rezygnacji z pewnego produktu, choroby nie ustępują, po paru dniach znów możesz włączyć go do kuracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here