Biopsja – jak przebiega i kiedy się ją wykonuje?

0
3702
Biopsja – jak przebiega i kiedy się ją wykonuje?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co to jest biopsja. Tymczasem chodzi o inwazyjny zabieg, który ma na celu diagnozę. Polega on na pobraniu materiału biologicznego z tkanek. Co jeszcze można powiedzieć o biopsji? Czym ona w ogóle jest?

Biopsja – co to takiego?

Materiał musi być pobrany z tkanek, w których występują zmiany chorobowe. Takie tkanki po pobraniu są przesyłane do laboratorium i poddawane są analizie. Jest to analiza histopatologiczna. Analiza taka jest wykonywana za pomocą mikroskopu świetlnego. Taki materiał z tkanek do badań jest najczęściej wykorzystywany właśnie do celów diagnostycznych. Rzadko są to inne cele. Czasami takie badanie wykorzystuje się w testach wirusologicznych. Czasami są to cele biochemiczne.

Niektórzy zastanawiają się, jak pobiera się taki materiał. Czy należy się tego obawiać? Otóż tkanki pobiera się za pomocą cienkich igieł. Biopsja przy użyciu cienkich igieł nazywana jest biopsją cienkoigłową. Ale mogą to być grubsze igły. W takim wypadku jest biopsja gruboigłowa. Są też inne metody, na przykład wycinkowe, które polegają na tym, że wycina się fragment chirurgicznie. Popularną metodą jest też metoda wiertarkowa, która polega na zastosowaniu trepanu, a także metoda rysowa, polegająca na zdrapywaniu materiału specjalną łyżeczką. Inną metodą jest biopsja otwarta, która polega na tym, że tkankę do badań diagnostycznych pobiera się podczas operacji. Oczywiście o tym, jaki typ biopsji zostanie zastosowany decydują określone preferencje pacjenta. Jest to indywidualna sprawa i decyduje o tym zwykle lekarz. Pacjent może także zażyczyć sobie określony typ biopsji.

Biopsja – jak przebiega i kiedy się ją wykonuje?

Jakie są wskazania do biopsji?

Wszystko zależy od naszych schorzeń i narządów. Inna będzie biopsja żołądka, a inna biopsja trzustki. Na przykład biopsję żołądka zaleca się w takich przypadkach, jeśli u pacjenta podejrzewa się chorobę wrzodową. Ale biopsję żołądka można zalecić również wtedy, kiedy ktoś chudnie nagle lub nie ma apetytu. Powodem mogą być także silne bóle brzucha. Krwawe torsje to również powód do wykonania biopsji żołądka. Jeśli z kolei u kogoś występują bóle mięśni, zleca się wówczas biopsję mięśni. Powodem wykonania biopsji mięśni może być także duże osłabienie.

Przygotowanie do biopsji

To zagadnienie, nad którym zastanawia się wiele osób. Przede wszystkim nie ma biopsji bez wcześniejszego badania USG. Pacjent musi posiadać takie badanie lub inne badanie danego organu. Ważną rzeczą jest odstawienie leków przeciwpłytkowych, na przykład Aspiryny, czy też leków przeciwzakrzepowych oraz niesteroidowych środków antyzapalnych, na przykład typu Ibuprofen, aby móc przeprowadzić biopsję. Kilka dni przed rozpoczęciem badania trzeba powiedzieć lekarzowi, jakie leki i preparaty stosujemy. Również należy poinformować lekarza o stosowanych lekach ziołowych, a także o tym, czy mamy wady serca czy jakieś inne przewlekłe schorzenia.

Przebieg biopsji

A teraz rzecz najważniejsza. Jak w ogóle przebiega zabieg biopsji? Sposób wykonania biopsji jest związany z tym, jakie narządy są zmienione chorobowo. Na przykład jeśli chodzi o piersi i nerki, wykonuje się zabieg przy użyciu aparatu USG i stosuje się miejscowe znieczulenie. Natomiast tarczycę bada się bez znieczulenia. W przypadku takim igłę wkłuwa się we fragmenty ciała. Ciekawą rzeczą i budzącą wiele kontrowersji jest biopsja prostaty. Polega ona na wykonaniu zabiegu z zastosowaniem rektoskopu, czyli wziernika z igłą do pobrania tkanek. Wiele osób zastanawia się nad powikłaniami po biopsji tarczycy. Ten typ biopsji także budzi wiele kontrowersji. Jednak w przypadku biopsji tarczycy komplikacje są bardzo rzadkie i nie należy obawiać się, że takie powikłania będą zagrażać jemu życiu. Czasami jednak po biopsji występują obrzęki w miejscu nakłucia lub krwiaki. Po biopsji tarczycy mogą wystąpić także bóle szyi i omdlenia. Natomiast biopsję żołądka wykonuje się za pomocą gastroskopu.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here